Aug 04, 2020  
2019-2020 Catalog: March 2019 Edition 
    
2019-2020 Catalog: March 2019 Edition [ARCHIVED]

Who’s Who


Who’s Who

District Administrators    

College Administrators and Managers  

Full-time Faculty  

Professors and Administrators Emeritus  

Part-time Faculty  

Emeritus Institute Instructors  

Classified Staff


Classified Staff

 

Abarca, Victoria - Extended Opportunity Program Specialist

Office of Supportive Services

 

Abbas, Cheryl - Child Development Specialist

Office of Student Services

 

Adams, Devin - Athletic Trainer

School of Kinesiology, Health and Athletics

 

Adams Huff, Carol - Library Assistant I

School of Languages and Learning Resources

 

Aguilar, Erik - Public Safety Assistant

Campus Police

 

Akers, Anne - Outreach Specialist

Office of Outreach and Community Relations

 

Akers, Lewis - Senior Lab Technician

School of Life Sciences and Technologies

 

Al Qutaifi, Yahya - Office Assistant

Office of Supportive Services

 

Alba, Danny -  Building Maintenance Worker

Office of Physical Plant      

 

Alvarez, Stefanie - Senior Administrative Assistant

Office of the Academic Senate

 

Anaya, Tanya - Office Assistant

Office of Supportive Services

 

Aparicio, Ina Frances - Child Development Specialist

Office of Student Services

 

Araiza, J. Estanislao - Grounds Specialist

Office of Physical Plant

 

Arendts, Erika - Senior Administrative Assistant

School of Languages and Learning Resources

 

Armstrong, Cecil - Performing Arts Center Operations Manager

Performing Arts Center

 

Barboza, Mario - Grounds Specialist

Office of Physical Plant

 

Basu, Julie - Senior Child Development Specialist

Office of Student Services

 

Bates, Angie - Disabled Student Program Specialist

Office of Supportive Services

 

Beaty, John - Network Systems Administrator

Technology Services

 

Blassingame, Margaret - Senior Administrative Assistant

School of Mathematics, Computer Science, and Engineering

School of Physical Sciences and Technologies

 

Bong, Jay - Scheduling and Enrollment Planning Analyst

Office of Instruction

 

Bostwick, Tamara - Program Coordinator

School of Liberal Arts

 

Bracken, Nancy - Costumer

School of the Arts

 

Bravo, Becky - Senior Administrative Assistant

School of Life Sciences and Technologies

 

Brown, Stephen - Police Officer

Campus Police

 

Burnett, Richard - Lead Custodian

Office of Physical Plant

 

Cacho, Katrina - Matriculation Specialist

Admissions, Records and Enrollment Services

 

Calderin, Jennifer - Applications Specialist II

Technology Services 

 

Calderon, Miguel - Grounds Specialist

Office of Physical Plant 

 

Caser, Robert - Library Assistant I

School of Languages and Learning Resources

 

Cenzer, Jordan - Custodian

Office of Physical Plant  

 

Chacon, Benjamin - Public Safety Assistant

Campus Police

 

Chakraborty, Jhuma - Library Assistant III

School of Languages and Learning Resources

 

Chang, David - International Student Program Technician

International Student Office

 

Chappell, Katie - New Media and Marketing Specialist

Office of Marketing and Creative Services

 

Chavez, Christian - Transfer Center Specialist

Transfer Center

 

Cordova, Mario - Matriculation Specialist

Office of Admissions, Records and Enrollment Services

 

Costanzo, Marina - Accounting Specialist

Office of College Fiscal Services

 

Daniels, Ryck - Senior Lab Technician

School of Physical Sciences and Technologies

 

Delgado, José - Senior Copy Center Technician

Technology Services

 

Dorman, Joshua - Research and Planning Analyst

Office of Research, Planning and Accreditation

 

Eiteneer, Natalia - Child Development Specialist

Office of Student Services

 

Eutimio, Alfredo - Library Assistant I

School of Languages and Learning Resources

 

Farrell, Jennifer - Senior Lab Technician

School of Life Sciences and Technologies

 

Faulkner, Richard - Lab Technician

School of Physical Sciences

 

Feinstein, Bruce - Research and Planning Analyst

Office of Research, Planning and Accreditation

 

Feliciano, Luis - Lead Electrician

Office of Physical Plant

 

Fitzgerald, Anne - Senior Administrative Assistant

Campus Police

 

Flores, Ana - Senior Health Office Assistant

Health and Wellness Center

 

Flournoy, Dewey - Custodian

Office of Physical Plant

 

Flournoy, Robert - Custodian

Office of Physical Plant

 

Foes, Jurate - Custodian

Office of Physical Plant

 

Fouquette, Anne - Child Development Specialist

Office of Student Services 

 

Franco, Lionel - Copy Center Technician

Technology Services

 

Fraser, Kyle - Police Services Specialist

Campus Police

 

Frey, Connie - Senior Administrative Assistant

School of Social and Behavioral Sciences

 

Fuentes, Toni - Senior Administrative Assistant

School of Humanities

 

Fuller, Caitlin - Senior Administrative Assistant

Office of Economic and Workforce Development

School of Integrated Design, Engineering and Automation

 

Gallegos, Maximo - Custodian

Office of Physical Plant

 

Garcia, Lido - Child Development Specialist

Office of Student Services 

 

Garey, Jason - Athletic Equipment Specialist/Driver

School of Kinesiology, Health and Athletics

 

Gilman, Sandra - Child Development Specialist

Office of Student Services

 

Gorostiza, Genaro - Police Officer

Campus Police

 

Grant, Ryan - Athletic Equipment Specialist/Driver

School of Kinesiology, Health and Athletics 

 

Griffin, Alice - Senior Lab Technician, Student Success Center

School of Languages and Learning Resources

 

Guadarrama, Edgar - Senior Financial Aid Specialist

Office of Financial Aid

 

Guillaume, Pamela - Senior Administrative Assistant

Office of the President

 

Hajir, Mahshid - Extended Opportunity Program Specialist

Office of Supportive Services

 

Hall, Ezekiel - Senior Veterans Specialist

Office of Student Services

 

Hamid, Mastoora - Child Development Specialist

Office of Student Services

 

Hanson, Christian - Plant Engineer

Office of Physical Plant  

 

Helms, Toni - Staff Accompanist

School of the Arts

 

Hernandez, Enrique - Custodian

Office of Physical Plant

 

Hernandez, Milton - Lead Custodian

Office of Physical Plant

 

Ho, Tina - Accounting Assistant

Office of College Fiscal Services

 

Hunter, Amy - Senior Administrative Assistant

School of Business Sciences

 

Hyland, Jeffery - Media Production Specialist

Office of Marketing and Creative Services

 

Islam, Tahina - Child Development Specialist

Office of Student Services

 

Jimenez, Karen - Development Associate

Office of College Foundation

 

Kantorski, Patrick - Lab Technician

School of Physical Sciences and Technologies

 

Khandan, Nasser - Senior Administrative Assistant

Office of Supportive Services

 

Kim, Rich - Programmer Analyst

Technology Services

 

King, Haley - Administrative Assistant

Office of Physical Plant  

 

Kokinacis, Alicia - Child Development Specialist

Office of Student Services

 

Korotenko, Nick - Network Systems Technician II

Technology Services

 

Kudell, Eric - Network Systems Technician II

Technology Services 

 

Lavino, Stacy - Mental Health Provider

Office of Student Services

 

Leahy, Michael - Painter

Office of Physical Plant

 

LeBeau, Dean - Locksmith

Office of Physical Plant

 

Lee, Hannah - Lab Technician

School of Physical Sciences and Technologies

 

Leowidjaja, Silverius - Admissions and Records Specialist III

Office of Admissions, Records and Enrollment Services

 

Levinson, Marc - Computer/Audiovisual Technician

Technology Services

 

Li, Bing - Automotive Diagnostic Technician

Office of Physical Plant 

 

Lin, Kate - Accompanist

School of the Arts

 

Lin, Mandy - Creative Services Lead

Office of Marketing and Creative Services 

 

Ling, Jyueguang - Library Technician

School of Languages and Learning Resources

 

Looney, Cameron - Custodian

Office of Physical Plant 

 

Lopez, Maria - International Student Program Specialist

International Student Office

 

Lothian, Rosa - Custodian

Office of Physical Plant 

 

Luna, Gregorio - Custodian

Office of Physical Plant 

 

Makhambetova, Venera - Administrative Assistant

Admissions, Records and Enrollment Services

 

Manders, Rachel - Grants Analyst

Office of College Administrative Services

 

Marmolejo, Jennifer - Disabled Student Program Specialist

Office of Supportive Services

 

Marotta, Rina - Administrative Assistant

International Student Program

 

Martinez, Michael - Webmaster

Technology Services

 

Martinez, Suzanne - Child Development Specialist

Office of Student Services

 

McDonald, Kaye - Career and Placement Officer

Career and Transfer Center

 

McInnis, Nathan - Police Officer

Campus Police

 

McMahan-Kelly, Brenna - Senior Matriculation Specialist

Office of Admissions, Records and Enrollment Services

 

Mehrabian, Shakeh - Administrative Assistant

School of Humanities - Honors Program

 

Mendoza, Jose - Network Systems Technician I

Technology Services

 

Miller, Barry - Senior Multimedia Technician

Technology Services

 

Miller, Ted - Lead Warehouse Worker

District Administration and Business Systems

 

Minniece, Anna - Student Services Specialist

Office of Financial Aid, School of IDEA

 

Monter, Graciela - Senior Administrative Assistant

School of Guidance and Counseling

 

Montiel, Ramon - Maintenance Coordinator

Office of Physical Plant

 

Morales, Juan - Custodian

Office of Physical Plant, ATEP

 

Mosqueda, Richard - Lead Custodian

Office of Physical Plant 

 

Muñoz, Marina - Program Assistant

Office of Supportive Services

 

Murillo, Jeanette - Library Technician

School of Languages and Learning Resources

 

Murillo, Lisseth - Administrative Assistant

Office of Student Equity

 

Naranjo, Nicholas - Admissions and Records Specialist II

Office of Admissions, Records and Enrollment Services

 

Nawabi, Mina - Administrative Assistant

School of Guidance and Counseling

 

Nguyen, Tiffany - Program Specialist

School of Integrated Design, Engineering and Automation


Nguyen, Vincent - Admissions and Records Specialist II

Office of Admissions, Records and Enrollment Services

 

Nguyen, Vinh - Senior Research and Planning Analyst

Office of Research, Planning and Accreditation

 

Núñez, Maria-Ester - Senior Administrative Assistant

Office of Student Services

 

Nuno, Silvia - Custodian

Office of Physical Plant 

 

Oh, Julia - Accompanist

School of the Arts 

 

Ojeda, Nathan - Accounting Assistant

Office of College Fiscal Services

 

Ojeda, Sergio - Lead Groundskeeper

Office of Physical Plant 

 

Olsen, Janet - Athletic Trainer

School of Kinesiology, Health and Athletics

 

Orozco-Mahaney, Angela - Executive Assistant

Office of Student Services

 

Ortiz, Desiree - Senior Administrative Assistant

Office of Financial Aid

 

Osuna, Freddy - HVAC Technician

Office of Physical Plant

 

Pakshir, Firoozeh - Child Development Specialist

Office of Student Services

 

Pakshir, Peyman - Lab Technician, Language Acquisition Center

School of Languages and Learning Resources

 

Patella, Gillian - Admissions and Records Evaluator

Office of Admissions, Records and Enrollment Services

 

Peak, Michael - Grounds Specialist

Office of Physical Plant

 

Peck, Megan - Executive Assistant

Office of Instruction

 

Petersen, Mark - Senior Lab Technician, Performing Arts

School of the Arts

 

Pham, Dan - Network Systems Technician III

Technology Services

 

Pickering, Dawn - Senior Administrative Assistant

Office of Supportive Services

 

Port, Jacquelyn - Child Development Specialist

Office of Student Services

 

Pourshafai, Simin - Child Development Specialist

Office of Student Services

 

Prinzing, Keith - Sergeant

Campus Police

 

Puliyanda, Nikki - Senior Administrative Assistant

Office of Physical Plant

 

Quach, Nathan - Webmaster

Office of Marketing and Creative Services 

 

Quintanilla, Efrain - Custodian

Office of Physical Plant 

 

Ramchandani, Brittany - Senior Administrative Assistant

Office of Instruction

 

Ramirez, Esteban - Building Maintenance Worker

Office of Physical Plant

 

Reymond, Corine - Senior Administrative Assistant

School of Kinesiology, Health and Athletics

 

Rodriguez, Adalberto - Extended Opportunity Program Specialist

Office of Supportive Services

 

Romero, Phillip - Police Officer

Campus Police

 

Rozova, Yulia - International Student Program Technician

International Student Office

 

Saket, Aida - Admissions and Records Specialist II

Office of Admissions, Records and Enrollment Services

 

Salinas, Katia - Admissions and Records Evaluator

Office of Admissions, Records and Enrollment Services

 

Sanchez, Becky - Administrative Assistant

School of Kinesiology, Health and Athletics

 

Sanchez, Beth - Lab Technician, Writing Center

School of Humanities

 

Santos, Kelly Mark - Custodian

Office of Physical Plant

 

Schneider, Lee - Senior Child Development Specialist

Office of Student Services

 

Scholl, Julie - Program Coordinator

School of Languages and Learning Resources

 

Sharma, Mamta - Child Development Specialist

Office of Student Services

 

Shaver, Brent - Sports Public Information Officer

School of Kinesiology, Health and Athletics 

 

Shenouda, David - Senior Admissions and Records Specialist

Office of Admissions, Records and Enrollment Services

 

Sidoti, Tony - Lead Building Maintenance Worker

Office of Physical Plant

 

Singh, Rajbir - Campus Security Officer

School of IDEA

 

Slaughter Chevalier, Teresa - Senior Administrative Assistant

Office of Student Life

 

Slooten, Cynthia - Senior Financial Aid Specialist

Office of Financial Aid

 

Smith, Benjamin - Lead Building Maintenance Worker

Office of Physical Plant

 

Snyder, Debby - Senior Administrative Assistant

Office of Extended Education

 

Stafford, Desiree - Outreach Assistant

Office of Outreach and Community Relations

 

Sundeen, Polly - Senior Administrative Assistant

Office of Admissions, Records and Enrollment Services

 

Sweeney, Lindsey - Graphic Designer and Production Technician

Office of Marketing and Creative Services 

 

Sweet, Susan - Senior Operations Planning Specialist

Office of Physical Plant

 

Tibbo, Beverly - Health Center Nurse

Office of Student Services

 

Tibbo, Kristy - Administrative Assistant

Office of Extended Education

 

Torres, Gina - Dispatcher/Records

Campus Police

 

Toyos, Stephanie - Health Center Nurse

Office of Student Services

 

Tran, Hung - Lab Technician

School of Life Sciences and Technologies

 

Truong, Pheolin - Financial Aid Specialist

Office of Financial Aid

 

Turner, Amanda - Senior Administrative Assistant

Technology Services

 

Ty, Djian-Luke - Senior Lab Technician

School of Physical Sciences and Technologies

 

Vaeoso, Samuelu - Custodian

Office of Physical Plant

 

Valderrama, James - Lab Technician

School of Physical Sciences and Technologies

 

VanNorman, Timothy - Instructional Technologist

Technology Services

 

Velazquez, Hansel - Custodian

Office of Physical Plant  

 

Vieyra, Cristina - Financial Aid Specialist

Office of Financial Aid

 

Viskul, Janice - Development Assistant II

Office of College Foundation

 

Vitale, Angel - Child Development Specialist

Office of Student Services

 

Vyrak, Vikyra - Public Safety Assistant

Campus Police 

 

Warner, Greg - Police Officer (ATEP)

Campus Police

 

Wert, Spencer - Public Safety Assistant

Campus Police

 

Wilcox, John - Testing Specialist

Office of Extended Education

 

Wilhelm, Melinda - Graphic Designer

Office of Marketing and Creative Services  

 

Wood, Kris - Child Development Specialist

Office of Student Services

 

Woolard, Abigail - Head Interpreter

Office of Supportive Services

 

Yacono, Candice - Senior Graphic Designer and Publications Editor

Office of Marketing and Creative Services  

 

Yu, Pamela - Financial Aid Specialist

Office of Financial Aid

 

Zakaryan, Karine - Admissions and Records Evaluator

Office of Admissions, Records and Enrollment Services

 

Zavala, Mauricio - Grounds Specialist

Office of Physical Plant

 

back to top